Cestujte s dětmi tak, abyste si to užili

Co si budeme povídat, doma je sice krásně, ale člověk občas zatouží poznávat nová místa a krajiny a ukázat je i svým dětem. Takové cestování s ratolestmi může být někdy oříšek. Oblíbenou otázku “Když už tam budeme?” uslyšíte nejspíš okamžitě po tom, co vyrazíte, a pak ještě tolikrát, že vám půjde hlava kolem. A když k tomu ještě uvíznete v koloně, která se už hodinu nehýbe, máte o zábavu postaráno.

Jde to ale i jinak. Když se na cestování s dětmi dobře vybavíte, můžou si ho užít (nebo alespoň přežít) všichni zúčastnění. Odměnou za trochu času investovaného do přípravy vám bude klidná jízda a spokojené děti. Dali jsme pro vás dohromady pár tipů, které zaručeně fungují a zpříjemní vám krátké i delší výlety.

Hlavně pohodlně

Komfort je základ každé cesty. Pokud je to jen trochu možné, sbalte svým dětem polštářek a deku na zachumlání. Vytvořte jim prostor, ve kterém se budou cítit dobře a bezpečně. A hlavně nezapomeňte na oblíbeného plyšáka, vyhnete se krokodýlím slzám a ušetříte kilometry navíc, protože se pro něj nebudete muset vracet. Máte málo místa? Deku nahraďte třeba vaším svetrem nebo mikinou, poslouží stejně dobře.

Svačinka musí být

Jakmile za vámi zaklapnou dveře od bytu a nasednete do dopravního prostředku, ozve se hlad. Na cestách totiž vždycky mnohem víc chutná. Vybavte se tím, co mají děti rády a co se dobře převáží a skladuje. Připravte třeba sendviče, do uzavíratelných sáčků nakrájejte zeleninu a ovoce a přibalte i oříšky nebo něco malého na chroupání. Myslete taky na dostatek tekutin a jako bonus vezměte nějakou dobrotu. Pauzy na jídlo pomůžou rozdělit cestu do menších úseků, které rychleji utečou. Dělejte je tedy tak často, jak je to jen možné - ideálně každých 45 minut, nejpozději po dvou hodinách jízdy.

Kdo si hraje, nezlobí

Tenhle bod doporučujeme nepodcenit. Zábavy na cesty není nikdy dost, takže sbalte všechno, co poberete, a svoje trumfy vytahujte postupně. Připravte si hry, které nevyžadují vaše zapojení (hlavolamy, karty, skládačky, kreativní sety, cestovní magnetky), ale i aktivity, které si užijete všichni společně (básničky, hádanky, říkanky, písničky nebo třeba starý dobrý slovní fotbal). Obecně je dobré volit takové, u kterých se nemusí kreslit nebo psát, aby dětem nebylo při jízdě špatně. Skvěle poslouží taky tablet, který na cestách určitě můžete vzít na milost. Když všechny hrátky omrzí, oblíbená pohádka či knížka nikdy nezklame. Třeba ta od Hervé Tulleta. Ti nějmenší zase ocení černobílé knízky pro nejmenší. Dobrým pomocníkem je i MP3 přehrávač - děti si neunaví oči a bude se jim hezky usínat.

Stačí pár jednoduchých věcí a cestování s ratolestmi se nemusíte bát. Navíc jim dáte ten nejhezčí dárek - společně strávený čas a prožitá dobrodružství. Každá nová zkušenost formuje jejich osobnost, a i když si třeba nebudou konkrétně pamatovat všechny zážitky, ty nejsilnější vzpomínky zůstanou. A hlavně se jim otevřou obzory a poznají spoustu krásných míst.