S výběrem aktovky pomůže pár jednoduchých rad

Zatím stále ještě pomalu, ale ani se nenadějeme a přiblíží se začátek školy. A tak nás čeká nákup školní výbavy a některé také nutnost pořídit novou aktovku či batoh. Někdo už zkušenost s výběrem má, pro jiné je to úplná novinka. Všem může pomoci pár rad jak na to.

Je jasné, že děti nejvíce ocení vzhled a to, jaká pohádková postavička na aktovce je. Pro výběr jsou ale důležitější jsou však jiná kritéria, hlavně hledisko zdraví a bezpečnost. Atraktivní motiv, který se bude dětem líbit, určitě najdete.

Prim hraje zdraví

Jedním z nejdůležitějších doporučení je skutečnost, aby aktovka měla anatomicky tvarovanou zadní stranu, kopírovat zakřivení páteře. A díky tomu zajistit, aby i při naplnění těžšími učebnicemi, držela správný tvar. Pomůže také pevnější zadní strana, nicméně to neznamená úplně tvrdá, spíše pevná a trochu změkčená, aby netlačila a zamezila nepříjemným otlakům. Například batohy Top Gal mají pevná záda vyztužená hliníkovým rámem, který váží pouhých 0,04 gramu. Ten drží záda batohu ve správném a díky anatomickému polstrování zajišťují správnou cirkulaci vzduchu kolem těla. Pevné by mělo být také dno a boky aktovky.

Podcenit se nesmí ani ramenní popruhy, protože pokud například budou příliš úzké, mohou děti tlačit a “zařezávat” se do ramínek. Odborníci doporučují šířku alespoň čtyři centimetry. Ideální je také, pokud jsou popruhy nastavitelné na výšku dítěte. Aktovky a batohy, které mají navíc bederní pás, tíhu aktovky odlehčí a hlavně zajistí, že tlak je vyvíjen pouze na ramena a záda školáka.

Jak poznáte, že jste nevybrali dobře? Tak, že aktovka či batoh nejsou pohodlné, někde tlačí nebo děti nutí do nepřirozených poloh. Vizuelně to vypadá tak, že děti mají například předsunuté držení hlavy, ramen a celkové přenesení těžiště těla dopředu. Může se to zdát jako strašení, ale podle lékařů je právě špatně zvolená aktovka či batoh příčinou pozdějších problémů se zády.

Aktovky by měly být lehké i prázdné

Na co někdy zapomínáme, je samotná váha aktovky před naplněním. Všechny sešity a učebnice, které budou školáci nosit, udělají z batohu či aktovky pořádně těžké zavazadlo. Bohužel ne všechny školy mají pro děti k dispozici skříňky, v kterých si věci mohou nechat. A proto je dobré vybírat co nejlehčí modely. Norma říká, že aktovka nesmí být těžší než 1,2 kg. Aktovky od Top Gal do jednoho kila, třeba krásný holčičí s motivem letícího papouška má 0,88 kg.

Zaměřte se na kapsy aktovky

Praktickým měřítkem je také vnitřní i venkovní dělení aktovky, protože pokud má vybraný model pouze jednu velikou přihrádku, budou v ní mít děti pořádný nepořádek. Hodit se bude například malá kapsa na klíče, čip na obědy nebo peněženku - ta by měla být vnitřní z důvodu bezpečnosti. Využijete také samostatnou kapsu pro svačinu nebo penál, stejně tak pro lahvičku na vodu. K zahození není také vyzkoušet zapínání, aby je děti bez problému otevřely i zavřely.

Dítě by mělo být vidět

Opomíněným prvkem jsou reflexní části, díky kterým jsou děti lépe viditelné, specielně pak, když se sešeří. U spousty aktovek i batohů jsou reflextní části automatickou součástí. Například v případě aktověk Top Gal a klukům se určtě bude líbit třeba ten fotbalový. Neplatí to však u všech. Pokud se vám ale líbí model, který reflexní prvky nemám, nemusíte ještě házet flintu do žita. Reflexní doplňky se dají dokoupit a na batoh či aktovku připnout.

Je dobré vědět, že můžete také koupit pro prvňáčky aktovku s menšími zády, které se malým dětským zádům lépe přizpůsobí. A později dokoupit větší.

V obchůdku Kidtown.cz můžete také dětem pořídit také penál ve stejném designu jako jsou aktovky. Ať už je to dinosauří, jednorožčí či jiný motiv. Jednoduše půjdou do páru.