idnes: V Jihlavě mají speciální třídu pro nadané děti, její další osud je ale nejistý

Jihlavská základní škola otevřela speciální třídu pro intelektuálně nadané děti. Vznikla loni v září a je jediná svého druhu v kraji. První rok školní docházky teď úspěšně ukončilo třináct malých žáků. Čím se liší od svých vrstevníků? Někteří z nich uměli číst ještě před nástupem do školy, jiní mají výrazné logické myšlení nebo vynikají v matematice - dva z nich dokonce chodili na hodiny matematiky společně s dětmi z vyšších ročníků.

Výhodami jihlavské experimentální třídy je malý kolektiv, individuální přístup pedagoga a progresivní styly výuky (například Hejného metoda). Od začátku taky mají žáci jednu hodinu angličtiny týdně a cizí jazyk se postupně objeví i v dalších předmětech.

Speciální třídu si pochvalují učitelé i rodiče, má ale i své odpůrce, a to převážně z řad komunálních politiků. Projektu vyčítají především elitářství - zvlášť v době, kdy se ve školách čím dál hlasitěji volá po inkluzi. V nadcházejícím školním roce tak sice v Jihlavě novou samostatnou třídu pro nadané předškoláky neotevřou, ale ti budou mít šanci i tak. Jihlavská základní škola totiž slíbila, že jim zajistí speciální přístup pedagoga v běžné třídě o dvaceti žácích.

Chcete si o jihlavské škole přečíst víc? Podívejte se na tenhle článek.